Kaip atpažinti toksišką draugystę?

Kaip atpažinti toksišką draugystę?

Draugystė, panašiai kaip meilė, yra itin vertinga ir svarbi kiekvienam žmogui. Dažnai atsitinka, kad per ilgus metus, mažiau ar daugiau sąmoningai išliekame, psichologų vadinamuose toksiškuose ryšiuose.

Atvirumas, lojalumas, pasitikėjimas, abipusis angažavimasis, pagarba kitoniškumui ir individualumui, nesavanaudiškumas tai draugystės ir meilės pamatai. Tam, kad pražydėtų draugystė ir pastoviai sustiprėtų reikia daug laiko ir abiejų pusių pasišventimo. Sunku vadinti paviršutiniškus ryšius, atsiradusius dėl bendro darbo, ar laikinus ir paviršutiniškus ryšius užmegztus facebook'e draugyste, nors ir jie kartais gali pasikeisti į tikrus ir gilius ryšius. Ištikimas ir atsidavęs bičiulis, apie kurį kiekvienas iš mūsų svajoja, kartais pasirodo netikras, arba net ir apsimetėlis.

Kokie signalai turėtų atkreipti mūsų dėmesį? Jeigu draugė pavyzdžiui nori turėti mus tik sau, yra grobuoniška ir pavydi dėl kitų draugų ar pažystamų, nepalieka mums vietos privatumui ir laisvei, turime ryšius su taip vadinamu simbiozės tipu, tokiu atveju nėra pripažinama tolerancija, pagarba ir pusiausvyra. Dažnai susitinkame su aukos tipu, kuris be skrupulų išnaudoja geriausią draugę, sukelia kaltės jausmą, kuomet ji nesutinka skolinti pinigus, drabužius, kosmetikus arba neturi laiko tariamai nelaimingai arba nuskriaustajai. Palyginant lengviau yra iššifruoti savanaudį žmogų, kuris apsimeta draugu dėl siekiamos naudos, nebūtinai materialios, bet dažniau dėl socialinės ir prestižinės naudos. Moterų draugystėje neretu atveju yra amžina konkurentė, kuri nors ir užtikrina savo lojalumą, bet neturi stabdžių, kad susilaikyti nuo draugės vyro viliojimo, demonstruoja savo pranašumą darbe, vaidina idealią motina, vienu žodžiu, aiškiai rodo, kad yra daug geresnė.

Tokios rūšies manipuliavimų ir elgsenos, liudijančios apie toksišką draugystę yra labai daug, reikia tik panorėti tai pamatyti, išanalizuoti ryšius, kurie pasąmonėje kelia nerimą.