Kaip rūpintis sąnariais?

Kaip rūpintis sąnariais?

Šiais laikais osteoartritas nėra susijęs tik su vyresnio amžiaus žmonėmis, tačiau su visų amžiaus grupių žmonėmis. Norint džiaugtis sveikata ir judrumu, labai svarbu yra sistemingai rūpintis sąnariais.

Sąnario kremzlės susidėvėjimas, kitaip tariant natūralaus mūsų sąnarių amortizatoriaus, yra pagrindine problemos priežastimi. Šis minkštas elastingas audinys apsaugo galvutės gūžduobę ir kaulo paviršių nuo nusitrynimo. Laikui bėgant, šis audinys susidėvi, kas veda prie normalaus sąnarių veikimo sustojimo.


Sąnarių struktūra

Sąnarys tai dviejų ar daugiau kaulų junginys. Jų galus padengia sąnarių kremzlė, kuri yra specialiu audiniu, leidžiančiu sklandų kaulų judėjimą. Sąnarys yra apsuptas sąnario kapsule, kurios viduje yra sinovinio membrana (ji išskiria sąnarių skystį). Kaulų galai yra sujungti raiščiais.


Kaip sustiprinti sąnarius ir išvengti sąnarinės kremzlės pažeidimų?

Svarbiausia yra judėjimas! Galima pagalvoti, jog pernelyg daug judėjimo sukelia žalą kremzlėms, vis tik atitinkamų pratimų dėka (žemiau pateikti pavyzdžiai), galime prailginti mūsų sąnarių veiklą. Prie to prisideda taip pat atitinkamas svoris – kiekvienas papildomas kilogramas apkrauna sąnarius ir padidina išsigimimo pokyčius. Sąnarių profilaktikoje labai svarbūs yra maisto papildai. Svarbiausi preparatai yra tie, kurių sudėtyje yra:

  • glukozaminas – būtinas komponentas sąnarių kremzlėms atstatyti, o organizmas po 40 metų praranda gebėjimą jį gaminti,
  • vitaminas C - uždegimo metu šio vitamino kiekis organizme sumažėja net iki 80%! Jis yra atsakingas už sąnarių apsaugą ir pagerina gliukozamino ir chondroitino absorbciją,
  • chondroitinas – atsako už tarpląstelinio jungiamojo audinio užpildymą,
  • kolagenas– sprendžia apie sąnarių pajėgumą ir atstato jungiamąjį audinį bei sausgysles.


Pratimų pavyzdžiai

I. Sėdėjimas ant vienos kojos – kojos turi sudaryti statų kampą. Delnais sugriebiame dešinę pėdą ir atliekame 10 pasilenkimų. Po trumpo poilsio kartojame pratimą su ištiesta kaire koja.

II. Turkiškas sėdėjimas – kairė koja turi būti už dešiniojo kelio. Pamažu pakeliame kelį ir pritraukiame prie krūtinė (laikome keletą sekundžių). Kartojame 10 kartų ir po trumpo poilsio kartojame pratimą keisdami koją.

III. Klaupiamės - kairė koja yra ištiesta į šoną. Kaire ranka siekiame žemiau kelio, o dešinę keliame virš galvos – atliekama pasilenkimus šone. Po trumpo poilsio keičiame koją.