Kūno sudėties analizė – padeda numesti svorio ir palaikyti

Kūno sudėties analizė – padeda numesti svorio ir palaikyti

Svarstyklėse parodyti skaičiai nepasakys mums viską apie mūsų būklę. Todėl, užuot kiekvieną dieną svertis geriau padarykime kūno sudėties analizę. 

Kuo remiasi kūno sudėties tyrimas?

Du asmenys tokio paties ūgio ir labai panašaus kūno sudėjimo nebūtinai gali sverti vienodai. Ir greičiausiai vienodai nesveria. Žmogus yra sudarytas iš skirtingų medžiagų ir kiekvieno iš mūsų proporcijos skiriasi. Viskas priklauso nuo lyties, amžiaus, fizinės būklės, praktikuojamos veiklos rūšies, gyvenimo būdo ir mitybos įpročių. Pavyzdžiui, aktyvus žmogus, besirūpinantis savo figūra ir besilaikantis dietos gali sverti daugiau nei kas nors panašaus kūno sudėjimo, kuris nesportuoja ir neturi nustatyto valgiaraščio. Tai nereiškia, jog norint mažiau sverti turime nustoti judėti ir valgyti kas papuolė. Nereikia žiūrėti į save per kilogramų ir KMI rodiklio prizmę, kuri daugeliu atveju nėra tokia patikima, kaip mums atrodo. Norint pasiekti didesnį tikslumą nustatant kūno ir jo būklės struktūrą yra sukurtas tyrimas, vadinamas kūno sudėties analize.

Kūno sudėties analizę galima atlikti bet kuriame mitybos konsultacijos kabinete ir kai kuriuose sporto klubuose. Arba tiesiog visur, kur yra prieinamas profesionalus analizatorius. Šis prietaisas leidžia nustatyti kokia dalimi mūsų kūnas susideda iš riebalinio audinio, o kuri dalis yra liesa kūno masė, t.y. raumenys, vanduo ir kaulai. Toks skirstymas yra įmanomas naudojant elektrinius impulsus – tyrimo metu esame prijungiami prie elektrodų, kurie sudaro labai mažo intensyvumo elektros srovę. Tokia srovė lengvai prasiskverbia pro liesą masę, o susidūrusi su riebaliniu audiniu jaučia stiprų pasipriešinimą (riebaluose yra mažai vandens, impulsai pereina pro juos labai sunkiai). Dėl to šis metodas yra vadinamas BIA (bioimpedance).

Paslėptas nutukimas

Tyrimai bioimpedance metodu leidžia diagnozuoti taip vadinamą „paslėptą nutukimą”. Tai būsena, kurioje organizme yra per daug riebalinio sluoksnio, nors KMI rodiklis yra taisyklingas. Tuomet galime būti patenkinti savo svoriu, visiškai nenumanydami, jog mums gresia II tipo cukraligė, aterosklerozė, pernelyg didelis vidaus organizmo nuriebinimas, hipertenzija ir t.t. Nagrinėdami kūno sudėtį sužinosime, kokio riebalinio audinio kiekio turime atsikratyti, norėdami pagerinti organizmo būklę. Tai mums padės sukurti tinkamą mitybą ir parinkti tokią fizinio aktyvumo rūšį, kad riebalų ir raumenų proporcijos teigiamai pasikeistų. Profesionalūs BIA analizatoriai leidžia nustatyti riebalinio audinio kiekį konkrečiose kūno srityse. Tai informuoja mus apie vandens kiekį organizme bei mineralines medžiagas. Analizės rezultatas sudaro pagrindą norint tiksliai apskaičiuoti BMR, bazinė medžiagų apykaitos normą. Remiantis tuo dietologas nustato kiek maksimaliai kalorijų galime suvartoti, kad numestume svorio. Fiziškai aktyviems žmonėms, su patenkinamais rezultatais, apskaičiuoja bendrą medžiagų apykaitą, t.y. būtinų ir pakankamų esamai būklei išlaikyti kalorijų skaičių.

Prieš atliekant tyrimus

Tyrimai BIA metodu yra neskausmingi ir gana patogūs, tačiau prieš atliekant juos reikia išsituštinti, palaukti 2 valandas, nedaryti pratimų ir negerti. Prieš atsistojant ant stabilizatoriaus, turime nuimti papuošalus ir aksesuarus bei kuo daugiau nusirengti. Moterims menstruacijų metu analizės rezultatai gali būti netikslūs, todėl tuomet neverta atlikti tyrimo. Tyrimas nėra prieinamas nėščioms moterims.