Paracetamolis – ar yra žalingas?

Paracetamolis – ar yra žalingas?

Greitai malšina skausmą ir gerai apsorbuojamas iš virškinamojo trakto. Tai vienas iš dažniausiai vartojamų vaistų, prieinamų be recepto. Tačiau galima perdozuoti ir apsinuodyti.

Jo aktyvūs ingredientai, tai acetaminofenas, N-acetil -p-aminofenolis. Tai priešuždegiminis vaistas, kuris mažina raumenų, galvos, menstruacijų spazmų, ar migrenos skausmus. Lietuvoje yra apie 20 skirtingų rūšių preparatų, kuriuose yra paracetamolio. Dažniausiai jį vartoja žmonės nepasitarę su gydytoju, kaip panacėją nuo įvairių negalavimų. Dėl plataus vaisto prieinamumo, dažnai yra klaidingai vartojamas, kas sukelia apsinuodijimą. Pasireiškiantys simptomai dažniausiai priklauso nuo suvartotos dozės.

Toksiškos paracetamolio pasekmės atsiranda po didelio suvartoto kiekio. Vaisto toksiškumas atsiranda viršijant vienkartinę doze, kurią sudaro 150 mg/kg kūno svorio.

Verta pridurti, jog paracetamiolio apsinuodijimas tai pagrindinė ūminio kepenų veiklos nepakankamumo priežastis, ir antra dažniausia dėl kepenų veiklos nepakankamumo priežastis, kuri reikalauja transplantacijos. Tam tikru momentu kepenys tiesiog nesugeba “perdirbti” per didelio vaisto kiekio, kuris patenka kartu su krauju.

Siekiant sumažinti apsinuodijimo galimybę, visų pirma reikia:

  • visada prieš vartojant vaistus atidžiai perskaityti pakuotės lapelį ir laikytis jame esančių nurodymų,

  • nedidinti vartojamos dozės, prieš tai nepasitarus su gydytoju,

  • laikyti vaistus mažiems vaikams nepasiekiamoje vietoje,

  • apriboti alkoholio kiekį vaisto vartojimo metu,

  • niekada nevartoti daugiau nei vieną preparatą, kurio sudėtyje yra paracetamolio (nebent tai aiškiai nurodys gydytojas),

  • kilus abejonėms dėl paracetamolio poveikio, iš karto susikonsultuoti su šeimos gydytoju.

Paracetamolis pats savaime nėra žalingas ir gali padėti esant įvairiems negalavimams, mažinant skausmą ir uždegimą. Tačiau kaip ir bet koks pernelyg daug suvartotas vaistas keičia gydomąjį veikimą į organizmo apsinuodijimą, o dėl plataus prieinamumo yra dažniausiai perdozuojamu vaistu, išduodamu be recepto.