Prostatos vėžys: priežastys ir simptomai

Prostatos vėžys: priežastys ir simptomai

Prostatos vėžys tai antra labiausiai paplitusi pasireiškianti tarp vyrų vėžio forma. 87% sergančių šia liga tai asmenys, kuriems sukako 60 metų, tačiau medicinos tyrimai turėtų būti atliekami dar gerokai prieš septintą gyvenimo dešimtmetį.

Šis vėžys nėra greitai aptinkamas

Kol vėžys taps jaučiamu guzu gali praeiti netgi 10 metų. Vėžinių ląstelių padaugėjimas gali užimti net 4 metus. Jeigu vėžys yra diagnozuojamas gana anksti, galima panaudoti radiklų gydymą, t.y. visiškai pašalinti prostatą (prostatektomia), skirti radioterapiją ir elektromagnetinių bangų spinduliavimą. Šie metodai yra efektyviausi kovoje su vėžio prostata. Tačiau, laikui bėgant, jeigu auglys yra negydomas jis pereina į kitus organus ir audinius, tokius kaip kaulai ar limfmazgiai. Tuomet jau nėra galimybės panaudoti radikalią terapiją. Vienintelė alternatyva tai vėžio vystymosi įtakojimas naudojant hormonų terapiją arba pašalinant sėklides. (sėklidės gamina androgenus, kurie turi didelį poveikį prostatos vėžio vystymuisi).

Kuo ilgiau delsiame su profilaktiniais tyrimais, tuo didesnė rizika, jog mums liks prieinamas gydymas tiktai įtakojant endokrininę sistemą. Taigi kada pradėti tirtis ir kaip dažnai reikia tai daryti?

Tyrimai per rectum: tai pagrindas, kurio nereikia bijoti

Deja, tačiau daugelis vyrų atsisako tyrimų, nes baiminasi dėl psichologinio diskomforto. Diagnozę galima nustatyti atliekant tyrimus per rectum, pirštu išeinamojoje angoje (kitaip palpeciniai tyrimai). Gydytojui tai yra kasdienė procedūra, kurią atlieka kiekvienam pacientui ir pacientei, ateinančiai su kokiu nors negalavimu. Tyrimai trunka keletą minučių yra neskausmingi ir nereikalauja specialaus pasiruošimo. Jie atliekami naudojant nutrynimus sumažinančią priemonę, kad būtų mažiau jaučiamas diskomfortas, o gydytojas atlikdamas šiuos tyrimus naudoja specialias apsaugines pirštines.

Tyrimai PSA

Daugeliu atveju tyrimai metodu per rectum yra nepakankami norint pasiekti tikslius rezultatus. Kaip minėta, vėžys vystosi ilgai ir lėtai kol atsiranda guzas. Todėl pacientas papildomai turi atlikti tyrimus ir nustatyti PSA lygį. PSA tai glikoproteinai, kuriuos išskiria prostata, o jų padidintas kiekis gali byloti apie šioje vietoje esančius vėžinius pakitimus. Tai nėra taisyklė. Gali taip pat reikšti ką nors kitą, pavyzdžiui prostatos uždegimą arba grybelinę prostatą. Aukštesnis PSA lygis nurodo atlikti biopsiją, po kurios galima nustatyti tikslią diagnozę.