Ribinis asmenybės sutrikimas borderline - kuo pasižymi?

Ribinis asmenybės sutrikimas borderline - kuo pasižymi?

Ribinis asmenybės sutrikimas borderline veikia ne tik asmenis sergančius šia liga, bet jų artimuosius. Todėl labai svarbus išankstinis ligos diagnozavimas ir jos tinkamas gydymas.

KAS TAI YRA RIBINIS ASMENYBĖS SUTRIKIMAS?

"Borderline" reiškia "paribys". Šis terminas reiškia, kad "paribio asmenybė", kurios dar negalima pavadinti psichoze, bet kuri yra daug rimtesnė negu neurozė ir kartu su ja pasireiškia neurologiniai sutrikimai.

Ribinis asmenybės sutrikimas kartais yra apibrėžiamas kaip "stabilus nestabilumas", todėl kad žmones su šiuo sutrikimu linkę pastoviems nuotaikos svyravimams, tačiau jų būklė niekada neblogėja. Todėl yra stabilūs savo nestabilumo pastoviame lygyje.

KUO PASIŽYMI RIBINIS SUTRIKIMAS BORDERLINE?

Ribinis sutrikimas borderline, kaip jau buvo paminėta pasižymi pastoviu nuotaikos svyravimu, su kuriuo galima tinkamai funkcionuoti visuomenėje ir kurti tinkamus tarp žmonių santykius, tuo pačiu nekuriant komplikacijų kitose gyvenimo sferose. Todėl daugelis žmonių net nenumano, kad serga. Ką jie jaučia? visą laiką jaučia tuštumą ir yra nelaimingi, dėl to su jais esantys asmenys taip pat gali jausti liūdesį, būti nusiminę ir visų pirmą jausti bejėgiškumą. Nes nežino, kodėl atsiranda staigūs mylimo žmogaus nuotaikos pokyčiai, ir gyvena galvodami, kad tai jie yra kalti.

Kaip galima atpažinti ligą? Visų pirma sergantis žmogus, turi problemas su savo įvaizdžiu, žmonių tarpusavio santykiais ir nesugeba susidoroti su neigiamomis emocijomis, todėl dažnai netinkamai reaguoja į tam tikras situacijas. Dažniausia pasižymi pas jį, mažiausiai penki iš žemiau nurodytų bruožų:

1. desperatiškai stengiasi išvengti atmetimo

2. užmezga intensyvius - bet nepastovius - emocinius ryšius

3. turi nestabilų savo asmens įvaizdį ir savigarbos supratimą

4. pasižymi impulsyviu elgesiu

5. žaloja savo kūną arba grasina savižudybe

6. yra emociškai nestabilus

7. pasižymi pastoviu tuštumos jausmu

8. nevaldo savo pykčio

9. stipraus streso metu užplūsta jį paranojinės mintys

KOKIE YRA GYDYMO METODAI?

Dažniausiai - kaip ir kiekvieno psichologinio sutrikimo metu gydoma farmakologiniu, kaip ir psichologiniu būdu.

Šiuo atveju farmakologija gali mažai padėti, ribinio sutrikimo borderline negalima išgydyti vaistais, vien tik "užgydyti", tai reiškia neprileidžiama prie staigios paciento nuotaikos pakitimo, duodant jam taip vadinamus "nuotaikos stabilizatorius".