Tonzilės – ar reikia jas pašalinti?

Tonzilės – ar reikia jas pašalinti?

Iš vienos pusės atlieka svarbų vaidmenį mūsų imuninėje sistemoje, o iš kitos jų infekcijos yra daugelio ligų priežastimi. Ar būtina jas pašalinti?

Gomuro tonzilės ir gerklės tonzilės, tai limfinio audinio židiniai, randasi pačioje kvėpavimo ir virškinimo sistemos pradžioje. Dėl vietos kurioje randasi, atlieka svarbią atsparumo funkciją, gamina antigenus reikalingus antikūnų gamybai, kurie saugoja organizmą nuo mikrobų atakos.

Iš tikrųjų laikui bėgant jų vaidmuo mažėja, jaunimui ar suaugusiems gali būti pašalinamos, nes neturi įtakos atsparumo mažinimui (adenoidai tonzilitai išnyksta savaime su amžiumi), vienok vaikų atveju, prieš subrendimą jų funkcija yra neįkainuojama. Tada jauni pacientai greičiausiai pagauna įvairias infekcijas. Tonzilės padidėja, tai yra natūralus požymis, dėl didesnio antkūnių kiekio gaminimo. Problema prasideda, kada po gydymo jų dydis negįžta į normą. Atsiranda sunkumai ryjant maistą. Peraugę tonzilės gali trikdyti kvėpavimą per nosį ir taip pat užkišti klausos būgnelio dalį. Neatitinkamas jo vėdinimas sukaupia skystį, tai gali sukelti klausos susilpnėjimą arba vidurinės ausies uždegimą. Dažnas tokio peraugimo požymis yra taip pat knarkimas, jis gali sukelti apnėją ir privesti prie plaučių pakitimų, tuomet tonzilių pašalinimas yra būtinas.

Net išlaikant savo normalų dydį tonzilės gali sukelti uždegimus. Tada yra jos porėtos ir jau nesaugo organizmo imuniteto, o net kelia grėsmę, jų tarpeliuose kaupiasi išlaisvintos į kraujotaką bakterijos. Išskyrus sunkumą ryjimo metu ir dažno anginos atsinaujinimo gali išsivystyti sinusitų ir gerklės uždegimas. Komplikacijos susijusios su anginomis, tai sekanti rimta problema, privedanti prie pūliavimo tarp tonzilinių, (užpildytų pūliniu guzo prie liežūvėlio) atsiradimo galimybės, sukelia didelį skausmą ir griežimo dantimis galimybę. Po pūlinio įpjovimo ir valymo (kartais keliskart) tonzilės turi būti pašalintos.

Jei gydytojas nediagnozuos uždegimo, tada pakaks tik įpjovimo. Visiškas pašalinimas niekada nėra atliekamas profilaktiškai vien tik profilaktiškai. Pašalinimo procedūra yra gana paprasta ir atliekama su pilna nejautra.